by Andru

Mi lesz a világban 10 év múlva? Ideje átgondolni.

június 20, 2024 | Alapok vészhelyzetre, Idő és cselekvés

  • Home
  • -
  • Mi lesz a világban 10 év múlva? Ideje átgondolni.

Az összeomlással kapcsolatban bőven vannak bizonytalanságok, amik nagyjából így írhatóak le:

Felkészülök egy valamilyen eseményre/folyamatra/helyzetre, amely valamikor, valahogy, valahol fog megtörténni.

Nem bővelkedik konkrétumokban, igaz? Tervet meg aztán végképp nehéz kovácsolni erre a mondatra alapozva. Úgy gondolom, megfogalmazható ez valóságosabban is, úgy, hogy tudjuk, honnan álljunk neki a feladatnak, illetve melyiknek.

A jövő

Szerintem mindannyiunknak él a fejében egy kép, hogy milyen lesz a világ mondjuk 10 év múlva. Akik a Mélyalkalmazkodás elveit elfogadják, azoknak kissé talán más, mint a többségnek, de van. Ez az, amire készülünk.

Ez az a távoli “valahogyan”, ami kissé homályos, de azért ott van. Mindenki másképp látja, és ha 3 év múlva újra végiggondoljuk, talán már mi magunk is mást látunk a megtörtént események tükrében.

Ennek a képnek a megragadása szerintem írásban a legkönnyebb, de nézd el nekem, grafomán vagyok, és amúgy is mindent írásban szeretek végiggondolni. A gondolat nem túl konkrét, az írott szó sokkal megfoghatóbb. Ezért kedvelem.

Tehát, ha sikerül szavakban megfogalmazni, hogy szerinted mi vár ránk ott, 10 év múlva, akkor a mondat már elég konkrét lesz. Ez lesz az a környezet, ahol majd élni kell.

Következő lépésként átgondolhatod, hogy vajon mi lehet a számodra a legjobb stratégia, hogy abban a jövőben berendezz egy életet. Egy élhető, jól körülhatárolt életet, amiben minden alapszükségleted megvan, és lehetőség szerint annál azért több is. 

Ne szerénykedj, gondolj merészet, de reálisat.

Ha ez is megvan, akkor máris adott a cél, amit szeretnél megvalósítani. Ez a felkészülésed végcélja - egyelőre.

Ha elakadnál

A Cassandra program oldalán már elég jó leírásokat találhatunk arra, mire és hogyan érdemes készülni. Az ott felsorolt témákból ötleteket is meríthetünk, valamint módot ad arra, hogy szisztematikusan gondolhassuk át, hogy milyen is lesz az az élet, amit majd élni fogunk.

Az önértékelő kérdőív kitöltését is javaslom. Ha felméred, hogy honnan indulsz, egyrészt látod, hogy miben kell fejlődnöd, másrészt ahogy haladsz a felkészülésben, látod, hogy mennyit fejlődtél, hogy áll a terület, amin éppen dolgozol. Szerintem nagyon fontos ez a megerősítés, de vedd figyelembe, hogy vannak olyan dolgok, amelyeket hosszú idő elérni. Nem biztos, hogy minden hónapban lesz előrelépés. A jó munkához idő kell 🙂

Én egy speciális módon is kipróbáltam: elképzeltem azt az életet, amiért dolgozom, majd aszerint is kitöltöttem a kérdőívet, mintha az már teljesült volna. Így teszteltem, hogy a stratégiám mennyire reziliens. Így végső soron a tervem gyenge pontjait is látom.

Hogyan tovább?

Kedvelem az NLP (neurolingvisztikus programozás) előfeltevéseit, mert mindig képesek új megvilágításba helyezni a dolgokat. Az egyik kedvencem ez:

Bármilyen hatalmas célt elérhetsz, ha képes vagy azt kellően kis lépésekre bontani.

Ha visszafelé indulunk el azon az idővonalon, amit most 10 évre kihúztunk, vannak mérföldkövek, amelyek korábban vannak, némelyek egymásból következnek. Mindegyikhez kapcsolódhat egy-egy olyan esemény/folyamat, amelyiknek a bekövetkeztét várod, valamikor.

Ezeket sorba rendezheted ezen az idővonalon, s így máris megkapsz egy listát, ami az egész felkészülésedet átfogja. Tervnek még vázlatos, de a főbb mérföldkövek már megvannak. 

Ha még azt is mellé tudod tenni, hogy mi milyen idősávon képes megvalósulni, már-már cselekvési tervnek mondható. Lehet az egy mérföldkő, hogy önellátásból fedezed az élelmiszered nagy részét, de ha még egy panelban ücsörögsz, akkor ehhez nem hónapok, de évek kellenek. Megvalósítható, és időben hozzá kell fognod.

Vizuális típus vagyok, így ezeket az mérföldköveket és a hozzájuk szükséges becsült időt felrajzoltam egy 10 éves skálán. Szoftverrel, persze, mert úgy jóval könnyebb, de simán megoldható papíron is. (Lehet mórickarajz is, nem kell megmutatnod senkinek.)

Így látszik, hogy mikor kell elkezdeni dolgozni azokon a feladatokon, amik még távoliak, de több időt igényelnek. Ha majd 8 év múlva akarok önellátni, akkor 2 éven belül megfelelő földterülettel kell rendelkeznem, mert időbe telik, mire kitapasztalom a termesztést (még ha láttam is már kertet), és mire “beáll” a kert.

Ezen az időskálán a legközelebb a mához az az esemény lesz, amely szerinted tutira bekövetkezik, mégpedig elég hamar.

Az én tervem

Egy saját példán keresztül szeretném bemutatni, hogyan lehet ezt jól végiggondolni, hogy kapkodás és pánik helyett haladás és felkészülés lehessen a neve.

A boltok megrohamozása a Covid kapcsán már bekövetkezett. Mivel ez már “tesztelve van”, így nekem ez az első mérföldkövem: szeretném elkerülni, hogy készületlenül érjen egy hasonló szituáció.

Egyelőre csak a pánikvásárlást szeretném kiküszöbölni, de később továbbfejlesztem majd arra az esetre, amikor már élelmiszerhiánnyal is számolni kell. 

Mielőtt még rohannék a boltba, nem árt néhány szempontot figyelembe vennem.

  • Mi legyen a listán?

A fő szempont, hogy mire van szükséged neked és a közvetlen családodnak. Ebben nincsen szabály, mindenkinek személyre szabott listája van, a saját igényei szerint.

Nagyon jól eltarthatóak a hüvelyesek (pl. a bab), de minthogy nemigen ehetek belőlük sokat, így ez sajnos nekem nem megoldás. Ha te nem tudsz/akarsz tésztát gyúrni, akkor hiába mondom, hogy a legpraktikusabb liszt formájában tárolni az ilyesmit, nem sokra mész vele.

Az is szempont lehet, hogy mit tudsz főzni. Olyan alapkészlet kell, amiből változatosan tudsz előállítani ételeket, de mégis kevés hozzávaló az, amit nem tudsz sokáig tárolni. Lehet, hogy kompromisszumot kell kötnöd magaddal, mert eddig csakis friss alapanyagból voltál hajlandó előállítani bármit, most viszont meg kell békélned a mirelit, konzerv és szárított ételek fogalmával.

Érdemes végiggondolni, hogy van-e olyan személy, akinek speciális szükségletei vannak. Ez nem csak étkezésre, hanem háztartási fogyóeszközökre is vonatkozik, mint speciális krém vagy szappan, vagy bármi más.

Gondolj azokra is, akik nem személyek. A család kedvenceinek is vannak igényei az evésen túl is (bolhariasztó, fürdető, adott esetben gyógyszer).

  • Mennyi legyen a listán?

Ez nagyban attól függ, hány személyre és mennyi időre gondolkodsz. Ettől függ ugyanis, hogy mennyi kell abból a mindenféléből, amit felírtál a listára.

  • Hová teszed mindezt?

Szintén nem elhanyagolható szempont, hogy hol fogod tárolni a készletet. Akik családi házban laknak, valamivel könnyebb helyzetben vannak, ám a panellakóknak ez igazi kihívást jelenthet. Az sem mindegy, hogy milyenek a körülmények: a legtöbb tárolható élelmiszernek száraz, hűvös helyre van szüksége. Ha fagyasztásban gondolkodsz, akkor a helyed elég korlátozott lesz, amennyiben nincs külön fagyasztód.

Ahogy a fenti szempontokat végiggondoltam, máris adott lett egy feladatlista. Ezen már csak szépen végig kell haladni és kipipálni a teendőket:

  • Meg kell határoznom a szükséges készletet. Egyelőre 1 hónapban gondolkodom, ami kb. megfelel az elmúlt eseményeknek. Ez a konkrét listaírás.
  • Tartósítási eljárásokat kell keresnem azoknak az élelmiszereknek, amik nem biztos, hogy hosszabb időt kibírnak. Hogy a lisztes példánál maradjak: jó, ha van 20 kiló lisztem, de ha bogaras lesz, akkor jó eséllyel az élelmiszer tartalékom több tétele is kukába kerülhet emiatt. Erre ki kell találnom valamit.
  • Át kell gondolnom, hogy milyen változtatásokat tudok eszközölni a háztartásban, amik erre a listára jótékonyan hatnak. Pl. takarításhoz használhatok ecetet, mosószódát, amiknek az eltarthatósága gyakorlatilag korlátlan és több célra is felhasználható. Nem biztos, hogy nyerő ötlet, ha egy ellátási probléma miatt/alatt állok neki kitapasztalni, hogyan moshatok mosószódával. Jobb ezt előre kipróbálni.
  • Helyet kell csinálnom. Azaz neki foghatok az amúgy is régóta esedékes lomtalanításnak. Ez együtt járhat az elengedés és a megtartás lépéseivel is. Fontos, hogy erre időt szánjunk, mert nem mindig egyszerű feladat átszervezni az életterünket. Kitalálhatunk kreatív megoldásokat is, amelyekkel új helyeket teremthetünk ezeknek a készleteknek.
  • Ha fogom a listámat és egyszerre mindent beszerzek, akkor jó eséllyel hatalmas összeg és még hatalmasabb csomag jön létre, ami szintén problémát fog okozni. Folyamatosan szerzem be tehát a dolgokat, így nem kell mindezt egyszerre kifizetni, mozgatni és elpakolni. 

Én nem vagyok te

Aszerint, hogy mire számítasz, és hol tartasz a felkészülésben, a te első mérföldköved más lesz. Az élelmiszer és a víz kérdése egy vészhelyzeti forgatókönyv alapvetése is, emiatt választottam pont ezt első felkészülési feladatnak. Bármi történjék is, enni-inni lesz mit.

Ültesd a gyakorlatba!

Biztos vagyok benne, hogy te is szoktál terveket készíteni. Ha mást nem, reggel átgondolod, hogy mit kell a mai napba beszuszakolni. Valószínűleg nyaralni sem indulsz el találomra. Ha olyan a munkád, akkor határidőnaplóban vezeted a feladataidat, találkozóidat, hogy ne felejts el semmit.

A különbség valószínűleg az, hogy itt hosszú, nagyon hosszú távra kell előre tervet készíteni és az sem biztos, hogy kristálytiszta a cél. A 10 év hosszú idő, és addig annyi minden történhet.

Miért érdemes mégis megtenned?

  • Ha leírsz valamit, akkor logikusan át kell gondolnod, meg kell fogalmaznod, ez már eleve segít abban, hogy tisztábban lásd magad előtt még a bizonytalan célt is. 
  • Előfordulhat, hogy felüti a fejét a kétely, a habozás, a borúlátás és a bizonytalanság. A terveid biztos utat mutatnak akkor is, ha elveszítenéd a fonalat. Ott van leírva, mi a következő lépés. Te írtad oda.
  • Biztosan nem úgy fog összejönni a következő 10 év, ahogyan most elképzelted. Egyszerűen túl hosszú az időtáv, még ha a folyamatos hanyatlást kiveszem is a faktorok közül. Azonban ha történik valami, akkor a leírt tervet elővéve átgondolhatod, hogy az új körülmény mennyiben befolyásolja a felkészülésed. Könnyebb az újratervezés, ha egy biztos mankóra támaszkodsz.
  • Ha a felkészülésed minden területen megtervezted, ami neked fontos, akkor bármelyikkel tudsz foglalkozni, amelyik éppen aktuálissá válik, amelyikre éppen lehetőséged van. Ilyen módon jobban kihasználhatod az adódó alkalmakat, amikor valamelyik területen jobban tudsz haladni.
  • A végére hagytam a legjobbat, amit én személy szerint a legjobban élvezek. Nincs is annál üdítőbb, felszabadítóbb, jobb érzés, amikor valamit kipipálsz a listáról. Kész, elvégezted, megvan, le van róla a gond. Megoldottad. Nagyon rá lehet kapni az ízére 🙂 Emellett kiválóan mutatja, hogy haladsz. Ha apró lépésekben is, de készülsz.

Próbáld ki!

  1. Gondold végig: te mire készülsz? 10 év múlva milyen lesz szerinted az életed?
  2. Próbáld meg egy idővonalra fektetni azokat a történéseket, amikre számítasz. Ennek alapján már eldönthető, mi az, ami a legfontosabb, legsürgetőbb kérdés, és mi az, amire még több időt adhatsz magadnak.
  3. Ha megvan a legközelebbi mérföldköved, ahhoz már tudsz feladatlistát rendelni.
  4. CSELEKEDJ.
About the author, Andru

administrator

Follow Me Here

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}